„SIŁA MIŁOŚCI” Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück 2019

5 maja 2019 Napisał: admin Komentarzy 0

Zapraszamy na Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück „Siła Miłości”. To miłość właśnie, pomimo zła i przemocy, będzie motywem przewodnim spotkania. Reżyserem wydarzenia jest znany z Krakowskiego Teatru STU Andrzej Róg, a gościem specjalnym będzie honorowa Obywatelka Miasta Zakopane, prof. Wanda Półtawska, więźniarka obozu w Ravensbrück. Zobaczymy na scenie ponad 20 wybitnych artystów z krakowskiego świata teatralnego, usłyszymy poezję śpiewaną i mówioną o tematyce historycznej.

 

Miłość to potęga, której prawdziwe oblicze ukazuje się dopiero w najbardziej krytycznych momentach. Podczas wieczoru bolesne wspomnienia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück łączą się konieczną refleksją na temat ludzkiego cierpienia oraz nadziei, która na przekór wszystkiemu wyłania się z czernistej mgły. Założony w 1938 roku, przez pierwsze lata był obozem kobiecym. Do momentu wyzwolenia  w 1945 roku, zebrał wstrząsające żniwa w postaci ponad stu tysięcy ofiar. Nieliczni, którym udało się przeżyć ten koszmar zostali okaleczeni na całe życie – psychicznie i niekiedy fizycznie.

 

Podczas wieczoru słuchać będziemy pieśni do wierszy Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego dn. 18 kwietnia 1942 r. Usłyszymy także poezję Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz, nauczycielki, harcerki z Zakopanego aresztow

anej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

 

Zwykły język nie odnajduje słów, które miałyby określić rozmiar zbrodni Holocaustu. Jedyne, co może zbliżyć nas do tego niemożliwego zagadnienia, to subtelność poezji oraz wymowność piosenki historycznej.

 

WYKONAWCY:

Znane w całym Kraju solistki scen krakowskich: Desisława Christozowa-Gurgul, Kamila Klimczak, Monika Kępka, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak

Akompaniuje zespół „Piwnica św. Norberta” (fortepian, kwartet smyczkowy, flet, perkusja, kontrabas, gitary, skrzypce el.)

Reżyseria i prowadzenie: Andrzej Róg

Kierownictwo muzyczne: Stefan Błaszczyński

Scenografia i reżyseria światła: Ada Bystrzycka

Multimedia: Tomasz Kucharski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *