ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

tel: +18 206 41 56  /

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane

 

TG Sokół / Działalność / Projekty / Siła Miłości

W 2011 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił kwiecień miesiącem pamięci ofiar Obozu KL Ravensbrück. W kwietniu 2012 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Prawy Brzeg pierwszy raz odbył się koncert Siła Miłości. Stowarzyszenie Gimnastyczne „Sokół” w Zakopanem dołączyło do ogólnopolskiego przedsięwzięcia w 2015 roku. Od tego czasu, co rok Sokolnicy z Zakopanego zapraszają do kina „Sokół” artystów z Krakowa, tworzą miejsce spotkań pokoleń by wspólnie przeżywać miesiąc pamięci ofiar II wojny światowej. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

„Siła Miłości” to koncert ku pamięci ponad 40 tysięcy kobiet, które straciły życie w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Jest to niepowtarzalna aranżacja muzyczna do wierszy więźniarek - Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Wandy Półtawskiej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz -nauczycielki, harcerki z Zakopanego, aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Grażyna Chrostowska została rozstrzelana wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego dn. 18 kwietnia 1942 r.

„Siła Miłości”, projekt absolutnie wyjątkowy, mający na celu kształtowanie pamięci zbiorowej i tożsamości historycznej lokalnej społeczności, został przygotowany z największą dbałością, na jaką stać wybitnych artystów krakowskich ze Stowarzyszenia Prawy Brzeg i Piwnicy św. Norberta. Ponad 20 osób występuje na scenie, niosąc wielkie wartości- „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Scenariusz stworzył Andrzej Róg, odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" reżyser, aktor związany m.in. z Teatrem Stu i Teatrem Telewizji.

Za kierownictwo muzyczne odpowiedzialny jest kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista – Stefan Błaszczyński. Śpiewają i recytują: Desisława Christozowa-Gurgul, Małgorzata Drzał, Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Monika Kępka, Kamila Klimczak, Maria Lamers, Ewa Landowska, Joanna Pocica, Ewa Romaniak, Beata Rybotycka. Akompaniuje zespół Piwnica Św. Norberta. Całość wzbogacona jest efektami świetlnymi i multimedialnymi, przez Adę Bystrzycką i Tomasza Kucharskiego. Skorzystano m.in. ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

W latach ubiegłych, również w innych miastach, honorowymi gośćmi koncertu „Siła Miłości” były ocalałe więźniarki obozu Ravensbruck prof. Wanda Półtawska oraz Kamilla Kama Janowicz-Syczowa.

Honorowa obywatelka miasta Zakopane prof. Wanda Półtawska należała do grupy więźniarek „królików”, na których w obozie Ravensbrück przeprowadzano eksperymenty medyczne, przez niemieckich lekarzy. Polska grupa liczyła 74 więźniarki, z których po operacji zmarło pięć, sześć następnych zostało rozstrzelanych. Do dzisiaj żyje zaledwie kilka z nich. Profesor Wanda Półtawska, psychiatra i doktor nauk medycznych napisała wspomnienia poobozowe, książka nosi tytuł „I boję się snów”.

Kamilla Kama Janowicz-Syczowa harcerka i sanitariuszka, współtworzyła tajne harcerstwo w Ravensbrück. Po wojnie poznała w Zakopanem swojego przyszłego męża, Antoniego Sycza. Pracowała jako ławnik i kurator społeczny, niemal dwadzieścia lat działalności poświęciła Fundacji Sue Ryder. Związana była z harcerstwem do końca życia. Zmarła 28 lutego 2019 roku.

 

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Adres:

 

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

Napisz do Nas:

Jesteśmy również tutaj:

Kontakt:

 

tel: +18 206 41 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@interia.pl


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail:  kinosokol.zakopane@interia.pl

Biuletyn:

Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”

Gniazdo w Zakopanem

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ”  Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP:  736-10-46-197

REGON:  490187757

KRS:  0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao SA 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com

biuro@sokol.zakopane.pl