TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@interia.pl

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne "SOKÓŁ" Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP: 736-10-46-197

REGON: 490187757

KRS: 0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao S.A. 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

Towarzystwo Gimnastyczne "SOKÓŁ"

Gniazdo w Zakopanem

Newsletter:

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail: kinosokol_zakopane@wp.pl

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

TG Sokół / Działalność / Projekty / Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego

      Program                                       >      

      Muzyka                                         >      

    Konferencja                                          popularnonaukowa                  >               

    

      Tablica pamiątkowa                  >                    

      Film                                               >

      Wznowienie opieki nad

      grobami                                       >

 

      Wystawy                                      >                     

     Wizualizacje patriotyczne        >

     Inscenizacja teatralna              >

     Uroczystości na Górze św.

     Anny - 22.05.2021 r.                  >

Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego

 

Miasto Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, chcąc upamiętnić 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego postanowiły współdziałać w przywróceniu pamięci o jednym z Ojców Niepodległości - Wojciechu Korfantym i zakopiańskich ochotnikach Powstańcach Śląskich. Obydwa podmioty pragną przywrócić do świadomości Polaków, szczególnie mieszkańców Zakopanego ten fragment historii miasta pod Giewontem.

 

Postać Wojciecha Korfantego, jednego z Ojców Niepodległości, jest praktycznie nieznana w mieście Zakopane. Wielka walka Korfantego o włączenie Górnego Śląska w obszar Rzeczpospolitej, umiłowanie ojczyzny, języka polskiego, obrona wiary i wartości chrześcijańskich, zasługują na szeroką promocję, zachowanie oraz przekazanie przyszłym pokoleniom.

 

Wojciech Korfanty był wielkim orędownikiem idei przyświecających Towarzystwu Gimnastycznemu Sokół": propagowania kultury fizycznej poprzez zawody, ćwiczenia, wycieczki, a także popularyzowania postawy obywatelskiej i patriotycznej. Był członkiem reaktywatorem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół" w Katowicach i jego prezesem w latach 1902-1903. Przedstawiciele Towarzystwa trzymali wartę honorową przy trumnie dyktatora III Powstania Śląskiego, a także brali udział w jego pogrzebie.

 

Wojciech Korfanty, który przyjeżdżał do Zakopanego od 1903 roku, zakupił dom przy ulicy Zamoyskiego, wraz z żoną Elżbietą byli, jak wynika ze wspomnień mieszkańców, jednymi z organizatorów życia kulturalnego, artystycznego i politycznego. Wielki Dyktator III Powstania otrzymał honorowe obywatelstwo Zakopanego, które kilka lat później z powodów politycznych zostało mu odebrane. Jednak jego zasługi dla Polski i idee zawarte w plebiscytach, starali się pielęgnować, dopóki żyli, zakopiańscy ochotnicy na III Powstanie Śląskie, którzy walczyli w  2. baterii I dywizjonu artylerii, pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego, właściciela dóbr Łopuszna.

 

 

 

 

 

/KSzR/

Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego

Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego

Wznowienie opieki nad grobami

Muzyka

 

Zespół Pieśni Ludowej ”Silesia” z Województwa Opolskiego w składzie: Gabriela Dworakowska – skrzypce, śpiew; Barbara Wysocka – śpiew; Rajmund Szymaniec – akordeon; Krystian Czech – klarnet, śpiew.

 

Zespół powstał w 1993 r. Repertuar obejmuje tradycyjne pieśni śląskie (powszechne, tu: wiele miłosnych, obrzędowe, zawodowe), potwierdzone zarówno w antologiach pieśni, jak i znane jeszcze współcześnie z autopsji, typowe dla okolic Opola, głównie północnej części Śląska Opolskiego, ale także dla całego Górnego Śląska. Oryginalna aranżacja, profesjonalne opracowanie wokalno-instrumentalne tych tekstów, wierne odtwarzanie w gwarze śląskiej, zgodność z tradycją kulturową regionu sprawiają, że Silesia jest jednym z wyróżniających się w regionie zespołów folklorystycznych na Górnym Śląsku.

„Harmony Trejo” w składzie: Jakub Hubicki - akordeon, Maciej Cisło- gitara i Bartłomiej Chojnacki kontrabas

 

Zespół, którego niepowtarzalne brzmienie wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych 'muzycznych światów'. W skład zespołu wchodzi niespotykany zestaw instrumentów, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin. Zespół ma za sobą nagranie trzech albumów: Paradigmat (LP 2016), Harmony Trejo (EP 2018), Gorzkie Żale (LP 2021).

Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit założona została w 1952 roku i nieprzerwanie towarzyszyła i towarzyszy mieszkańcom obecnego powiatu bieruńsko-lędzińskiemu podczas oficjalnych akademii, uroczystości kościelnych, festynów, akcji charytatywnych, pogrzebów górniczych, i innych uroczystości. Orkiestra jest zespołem amatorów w tym pierwotnym, łacińskim znaczeniu tego słowa, czyli zespołem miłośników, ludzi zajmujących się muzyką dla przyjemności, ale także z pasji dawania innym tego, co w nas najlepsze. To właśnie miłość i pasja są siłą sprawczą wszelkich sukcesów. A tych w historii orkiestry jest niemało: liczne nagrody na festiwalach i w przeglądach orkiestr dętych, nagrania dokonane w latach 70-tych dla Polskiego Radia w Katowicach. Ogromnym sukcesem jest niewątpliwie to, że orkiestra przez ponad 65 lat, działalności orkiestry, aktywnie pozyskuje i aktywizuje muzyków wywodzących się nie tylko ze środowiska rencistów i emerytów górniczych, ale i młodego pokolenia mieszkańców powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Wierność tradycji górniczej, upowszechnianie typowo śląskiego repertuaru, edukacja młodzieży, aspekt społeczny działalności orkiestry czynią ją żywą ikoną promującą powiat, oraz województwo Śląskie przysparzając im uznanie w środowisku. Duży wpływ na dokonania orkiestry miał Bronisław Latocha i jego ogromna pasja muzyczna, muzyk związany był z orkiestrą od początku jej istnienia, a przez 25 lat prowadził orkiestrę, jako dyrygent. Pod jego kierownictwem orkiestra bierze udział w licznych uroczystościach miejskich, kościelnych i kopalnianych, zdobywa uznanie na przeglądach orkiestr. Jednym z bardzo ważnych wyróżnień dla członków orkiestry było przyznanie w 2011 roku nagrody Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, przyznanie tej nagrody stanowiło dla orkiestry docenienie ich miłości i pasji do wspólnego muzykowania i wierności do tradycji śląskiej, która jest wartością jakże cenną dla mieszkańców ziemi lędzińskiej, i całego województwa. Obecnie w orkiestrze gra czterdziestu czterech muzyków, orkiestrą dyryguje zasłużony jej muzyk i były pracownik kopalni Ziemowit pan Andrzej Zimnik. Orkiestrę tworzą niewątpliwie pasjonaci, ale przede wszystkim tworzą ją rodzinne pokolenia, grają dziadkowie, synowi, wnuki, wnuczki. Starzy muzycy uczą młodych zdolnych ludzi tej miłości do tradycji do wzajemnego szacunku, i do kultury, jaką jest gra w orkiestrze górniczej.

 

W 1952 roku powstaje Orkiestra Dęta KWK Ziemowit, założycielem orkiestry był Józef Kluska. Dyrygentami orkiestry byli: Wojciech Nowak, Józef Sojka, Józef Widera, Franciszek Grzeja, Henryk Precz, Bronisław Latocha. Obecnie orkiestrą dyryguje Andrzej Zimnik. W latach 70 orkiestra nagrywała dla Polskiego Radia w Katowicach. Orkiestra koncertuje na około 40 imprezach rocznie. Bierze rocznie udział w 70 pogrzebach górników kopalń i uważa to za ogromny zaszczyt. Koncertuje między innymi na powiatowych Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych, na Przeglądach Orkiestr Dętych, na Powiatowych Targach Przedsiębiorczości i Ekologii, na festynach i imprezach miejskich. Orkiestra ma wiele udokumentowanych osiągnięć oraz wyróżnień stanowiących o jej pracy i poziomie artystycznym. Orkiestra przez wiele lat była członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

 

- W 1971 roku – pierwsze miejsce w Okręgowym Przeglądzie II Festiwalu Kulturalnego Związków Zawodowych w Tychach.

 

- w 1983 roku – drugie miejsce w przeglądzie Orkiestr o Puchar Dyrektora KWK Brzeszcze.

 

- w 1984 roku – drugie miejsce w Przeglądzie Orkiestr Dętych o puchar przewodniczącego NSZZ Pracowników KWK Ziemowit.

 

- w 1985 roku – drugie miejsce w IV Przeglądzie Orkiestr Dętych o nagrodę dyrektora KWK Komuna Paryska w Jaworznie.

 

- w 1998 roku – udział XIII Galowej Prezentacji Orkiestr Dętych ,, Wiosna Gliwicka 98’’ poświęconej 70 rocznicy urodzin kompozytora prof. Józefa Szweda.

 

- udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w latach 2005,2006,2007,2011,2015

 

- w 2000 roku – czwarte miejsce w VI Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych – Bieruń 2000

 

- w 2009 roku – wystąpiła na Festiwalu Orkiestr Dętych w Unićovie ( Czechy).

 

- w 2008 roku – nominowana do nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w Dziedzinie Kultury za osiągnięcia w twórczości artystycznej ,, Clemens Pro Arte’’ – Laudację wygłosił Grzegorz Zmuda szef promocji Polskiego Radia Katowice.

 

- w 2011 roku – przyznano orkiestrze dętej Ziemowit nagrodę Clemensa Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego za upowszechnianie kultury – Clemens Pro Cultura AD 2011.

/KSzR/

Muzyka

Konferencja popularnonaukowa

 

„Między Zakopanem a Górnym Śląskiem. Wojciecha Korfantego działalność publiczna i życie prywatne”.

 

Willa „Elżbiecina”, ul. Zamoyskiego 30

 

19 czerwca - sobota  godz. 15.00 

 

 

        

 • Powitanie przez Gospodarzy - Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Burmistrza Miasta Zakopane i Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego

 

 • Powitanie przez Andrzeja Bułę - Marszałka Województwa Opolskiego

 

 • Spotkanie on-linie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu, 

 

 • Powitanie z Opola przez Pana Dyrektora Tadeusza Chrobaka, zaproszenie na wystawę pt. „Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”

 

 • dr hab. prof. UŚ Maciej Fic  „Aktywność Wojciecha Korfantego w okresie powstań i plebiscytu górnośląskiego (w latach 1919-1922)”

 

 • dr Mirosław Węcki „Aktywność Wojciecha Korfantego w realiach Drugiej Rzeczypospolitej (w latach 1922-1939)”

​​​​​​​

 • Aleksandra Drab i Arkadiusz Stefaniak Guzik- „Udział Zakopiańskiej 2. Baterii Artylerii w III Powstaniu Śląskim pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego”

​​​​​​​

 • Kazimierz Murasiewicz – Sekretarz TG Sokół Gniazdo w Zakopanem „Sokole spojrzenie na sprawiedliwość dziejową wobec Korfantego."

​​​​​​​

PRZERWA KAWOWA

 

 • prof. zw. dr hab. Stanisław Nicieja  „Wpływ powstań śląskich i Wojciecha Korfantego na kształt polskiej granicy z Niemcami”

​​​​​​​

 • Lesław Dall „Udział górali zakopiańskich w agitacji plebiscytowej na Górnym Śląsku” oraz Wojciech Korfanty honorowy obywatel Zakopanego w latach 1921-1935

​​​​​​​

 • Grzegorz Drewniak „Powstania Śląskie w świadomości Zakopiańczyków – analiza prasy lokalnej 1919 – 1921.”

​​​​​​​

​​​​​​​

 

 

W trakcie wydarzenia grać będzie Zespół Pieśni Ludowej ”Silesia” z Województwa Opolskiego w składzie: Gabriela Dworakowska – skrzypce, śpiew; Barbara Wysocka – śpiew; Rajmund Szymaniec – akordeon; Krystian Czech – klarnet, śpiew.

 

 

 • Zwiedzanie odrestaurowanej Willi „Elżbiecina”. Oprowadzają właściciele Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy

 

 

Koncert kameralny w wykonaniu zespołu „Harmony Trejo” w składzie: Jakub Hubicki - akordeon, Maciej Cisło- gitara i Bartłomiej Chojnacki kontrabas

 

​​​​​​​

 

/KSzR/

Konferencja popularnonaukowa

Wystawy

 

 • Wystawa plenerowa pn. „Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!”.  ul. Krupówki przy oczku wodnym

https://www.facebook.com/mkzZakopane

 

https://www.youtube.com/watch?v=ofcJ-EV4HAU

 

 • Wystawa : Fotoplastykon pt. „Setna Rocznica III Powstania Śląskiego – PANORAMA POWSTAŃ ŚLĄSKICH”. 

        Organizator: Województwo Opolskie

        Zdjęcia: Zbiory Muzeum Śląska Opolskiego oraz ze zbiorów              Macieja Mikulskiego

        Scenariusz: dr. Katarzyna Szawan

        Projekt: Marek i Maciej Mikulski

        Plac Niepodległości

 • Wystawy I Powstanie Śląskie" II Powstanie Śląskie" III Powstanie Śląskie"  z Muzeum Historii Katowic.

         Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Muzeum  Historii Katowic dr Jack Siebel zostaną przedstawione w Parku                         Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w terminie 30.05-31.07.2021r.

/KSzR/

Wystawy

Tablica pamiątkowa

 

 

Tablica pamiątkowa poświęcona Powstańcom Śląskim, walczącym w III Powstaniu Śląskim, w tym zakopiańskiej 2 Baterii I Dywizjonu Artylerii dowodzonej przez por. Jerzego Lgockiego.

 

Działalność polityczna oraz walka zbrojna na rzecz zjednoczenia ziem Polskich, były bardzo dobrze odbierane w ówczesnym Zakopanem i bardzo silnie wspierane przez Radę Gminy Zakopane, w tym wójta Medarda Kozłowskiego. Wyrazem zaangażowania oraz solidarności w odzyskanie Górnego Śląska i włączenie ziem w granice Rzeczpospolitej, była mobilizacja wojskowa dnia 3 maja 1921 roku i wymarsz grupy 40 ochotników z Zakopanego na III Powstanie Śląskie, którzy pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego, uformowali 2. Baterię I Dywizjonu Artylerii.

Lista uczestników z Zakopanego jest znana, dzięki skrupulatnym notatkom jednego z uczestników walk, ppor. Władysława Cieleckiego, który przez całe swoje kombatanckie życie pielęgnował pamięć o bohaterskich czynach młodzieży zakopiańskiej.

Ppor. Władysław Cielecki zmarł w Zakopanem dnia 21.12.1988r., a wraz z nim zamarła pamięć o Powstańcach Śląskich z Zakopanego.

 

2. Bateria I Dywizjonu Artylerii z Zakopanego według spisu ppor. Władysława Cieleckiego:

Por. Jerzy Lgocki

Por. n.im. Kuźniak

Ppor. Kazimierz Zeltzer

Pchor. Erwin Mayerhofer

Plut. Alfons Lorek

Plut. Jan Wojas

Plut. n.im. Szewczyk

Kan. Józef Bochenek

Kan. Franciszek Mayerhofer

Kan. Jan Zieliński

Kan. Mieczysław Czyżewski

Kan. Władysław Cielecki

Kan. Jerzy Rzepecki

Kan. Mieczysław Różański

Kan. Edward Białecki

Kan. Janusz Okołowicz

Kan. Jerzy Maciejewski

Kan. Jan Kreuz

Kan. Stanisław Ciemniewski

Kan. Stefan Makowski

Kan. Stanisław Walczak

Kan. Jarosław Jankowski

Kan. Stanisław Chramiec

Kan. Eugeniusz Nierychlewski

Kan. Stanisław Sikorski

Kan. Wiktor Czarnocki

Kan. Wojciech Zalewski

Kan. Jan Turek

Kan. Stanisław Papierz

Kan. Andrzej Marduła

Kan. Stanisław Figus

Kan. Antoni Kwaśniewski

Kan. Stanisław Rybak

Kan. Rudolf Kocjan

Kan. Andrzej Czarniak

Kan. Wojciech Wawrytko

Kan. Andrzej Wawrytko

Kan. Józef Pawlica

Kan. Jan Żegleń

Kan. Józef Fischer

Kan. Adam Rychlik

Kan. Kazimierz Trząski

Kan. Józef Berestko

Kan. Ludwik Troszok

Kan. Jan Bajer

Jan. Emil Kissela

Kan. n.im. Dorff

Kan. Tadeusz Wójcicki

Kan. Stanisław Świstak

Kan. Stanisław Boy – Żeleński

Kan. Władysław Asner

Ogn. n.im. Rodakowski

Ogn. Karol Wyżga

Dr n.im. Widacki

Oraz pozostali nieznanego imienia i nazwiska

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

 

 

/KSzR/

Tablica pamiątkowa

Film

 

Dnia 18.06.2021 r. w piątek odbędzie się pokaz filmu "Korfanty 1873-1939" w Kinie Miejsce Zakopane, ul. Orkana 2.  Do filmu wprowadzenie zrobią autorzy książki "Korfanty. Silna bestia" - Józef Krzyk i Barbara Szmatłoch.

 

Jest to opowieść o jednej z najważniejszych postaci Śląska - Wojciechu Korfantym. Opowieść o jego walce o przyłączenie Śląska do Polski. Obejmuje okres ostatnich jego wystąpień w Reichstagu, udziału w Powstaniu Wielkopolskim, przygotowaniach do plebiscytu i walkach w III Powstaniu Śląskim. Przyjęta koncepcja narracyjna, jaką jest wywiad dziennikarzy z Korfantym, umożliwia skupienie się na sprawach, które dla Śląska były wtedy najważniejsze - przyłączenie Śląska do Polski. Narracja wydarzeń prowadzona jest linearnie, z zaznaczeniem dat następujących po sobie wydarzeń. Wprowadzone sceny fabularne nie są jedynie ilustracją historycznych faktów, lecz poprzez dialogi między postaciami pozwalają na poznanie emocji postaci, którymi się kierowały, podejmując decyzje i oceniając bieżące wtedy wydarzenia. Bardzo ważne jest wykorzystanie materiałów archiwalnych (zdjęcia, dokumenty, prasa, ulotki, mapy), które dokumentują minione wydarzenia. [TVP]

 

 • Film dokumentalny - fabularyzowany

 • Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2019 

 

 • Barwny + czarno-biały, 60 min

 

 

 • Operator kamery

        Roman Wasiluk

 

        Sławomir Bartkiewicz

 

        Andrzej Miłek

 

 

Obsada aktorska

 

Adam Bauman - Wojciech Korfanty

 

Jerzy Głybin - Wincenty Witos

 

Michał Dworczyk - Ignacy Daszyński

 

Jacek Kałucki - Władysław Seyda

 

Cezary Kaźmierski - konsul Daniel Kęszycki

 

Wacław Warchoł - reporter gazety "Polonia"

 

Sebastian Dudała - reporter gazety "Katolik"

 

Grzegorz Kwas - Józef Syska

 

Marian Bodziony - Robert Oszek

 

Tomasz Muszyński - kapitan Jan Keller

 

Grzegorz Gabor - dziennikarz radiowy

 

Mariusz Chłapek - Maciej Mielżyński

 

Artur Osak - Konstanty Wolny

 

źródło: www.FilmPolski.pl

 

 

/KSzR/

Film

Wznowienie opieki nad grobami

 

Wznowienie opieki nad grobami Powstańców Śląskich na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

 

Miasto Zakopane aktywnie włączyło się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Główne uroczystości jeszcze przed nami, ale już 2 maja, równolegle z zainicjowaną przez Marszałka Województwa Opolskiego akcją składania kwiatów w miejscach upamiętniających to ważne wydarzenie, także w Zakopanem władze miasta oddały hołd  powstańcom.  Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz sekretarz Grzegorz Cisło złożyli wiązanki na grobach, które udało się odszukać na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. 

 

Pochowanych zostało tam czterech uczestników powstania: Alfons Lorek, Władysław Cielecki, Adam Rychlik i Józef Bochenek. W tej kameralnej uroczystości udział wzięła także rodzina Józefa Bochenka - syn Zbigniew oraz dwie wnuczki.

 

https://www.opolskie.pl/2021/05/w-setna-rocznice-iii-powstania/

 

https://dziennikpolski24.pl/zakopane-zrobilo-sie-bialoczerwone-gorale-uhonorowali-powstancow-slaskich/ar/c1-15592131

 

https://glos24.pl/zakopane-pamietalo-o-powstancach-slaskich

 

https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/76212/Zakopane_pamieta_o_100_rocznicy_wybuchu_III_Powstania_Slaskiego_zdjecia.htm

 

 

 

/KSzR/

 Zakopane w 100-lecie III         Powstania Śląskiego

Program

 

13 czerwca - niedziela

 

godz. 10.00 Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2 Baterii Artylerii” -inscenizacja teatralna na podstawie wspomnień Władysława Cieleckiego.

 

Scenariusz i reżyseria Krzysztof Najbor.

 

Udział biorą Aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, Mieszkańcy Zakopanego, Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera, Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit

 

Plac Niepodległości

 

godz. 21.00—23.00 Wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping), która opowiadao historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii „Śląsk wspólna sprawa” przez Biuro Programu “Niepodległa”

| fasada budynku Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13

 

 

 

18 czerwca - piątek

 

godz. 10.30 Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane - Urząd Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13

 

godz. 17.00 Otwarcie wystawy plenerowej pn. „Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!”. - ul. Krupówki przy oczku wodnym

 

godz. 18.00 Pokaz filmu „Korfanty 1873 - 1939” reż. Stefan Skrzypczak - Kino Miejsce, ul. Orkana 2 

 

 

 

19 czerwca - sobota

 

godz. 15.00 Konferencja popularnonaukowa „Między Zakopanem a Górnym Śląskiem. Wojciecha Korfantego działalność publiczna i życie prywatne” - Willa „Elżbiecina”, ul. Zamoyskiego 30 

 

 • Powitanie przez Gospodarzy — Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Burmistrza Miasta Zakopane i Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego

 

 • Powitanie przez Andrzeja Bułę — Marszałka Województwa Opolskiego

 

 • Spotkanie online w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu, powitanie z Opola przez Pana Dyrektora Tadeusza Chrobaka, zaproszenie na wystawę pt. „Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”

 

 • dr hab. prof. UŚ Maciej Fic „Aktywność Wojciecha Korfantego w okresie powstań i plebiscytu górnośląskiego (w latach 1919-1922)”

 

 •  dr Mirosław Węcki „Aktywność Wojciecha Korfantego w realiach Drugiej Rzeczypospolitej (w latach 1922-1939)”

 

 •  Aleksandra Drab i Arkadiusz Stefaniak Guzik — „Udział Zakopiańskiej 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii w III Powstaniu Śląskim pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego”

 

 •  Kazimierz Murasiewicz — Sekretarz TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem „Sokole spojrzenie na sprawiedliwość dziejową wobec Korfantego”  

 

 • prof. zw. dr hab. Stanisław Nicieja „Wpływ powstań śląskich i Wojciecha Korfantego na kształt polskiej granicy z Niemcami”

 

 • Lesław Dall „Udział górali zakopiańskich w agitacji plebiscytowej na Górnym Śląsku” oraz „Wojciech Korfanty honorowy obywatel Zakopanego w latach 1921 — 1935”

​​​​​​​

 • Grzegorz Drewniak „Powstania Śląskie w świadomości Zakopiańczyków — analiza prasy lokalnej 1919 — 1921”

​​​​​​​

 •  Natalia Skiepko, Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy „Elżbieta i Wojciech Korfanty w Zakopanem — historia willi „Elżbiecina” 

​​​​​​​​​​​​​​

 • Zwiedzanie odrestaurowanej willi „Elżbiecina”. Oprowadzają właściciele Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy.

​​​​​​​

 •  W trakcie wydarzenia grać będzie Zespół Pieśni Ludowej „Silesia” z Województwa Opolskiego w składzie: Gabriela Dworakowska – skrzypce, śpiew; Barbara Wysocka – śpiew; Rajmund Szymaniec – akordeon; Krystian Czech – klarnet, śpiew.

​​​​​​​

 • Koncert kameralny w wykonaniu zespołu „Harmony Trejo” w składzie: Jakub Hubicki - akordeon, Maciej Cisło – gitara i Bartłomiej Chojnacki – kontraba

​​​​​​​

 

20 czerwca – niedziela

 

godz.10.00 Msza Święta w intencji zmarłych Powstańców Śląskich - Stary Kościółek, ul. Kościeliska

 

godz.11.00 Wznowienie opieki nad grobami Powstańców Śląskich i Uczestników Akcji Plebiscytowej na Górnym Śląsku z Zakopanego, złożenie kwiatów i zapalenia zniczy na grobach na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku

 

godz. 11.30 Odsłonięcie pomnika poświęconego ochotnikom z Zakopanego i Podhala, którzy w maju 1921 roku wyruszyli pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego do walki o polskość Górnego Śląska, służąc w szeregach 2. Baterii Artylerii wojsk III Powstania Śląskiego. W uroczystościach weźmie udział Zespół Pieśni Ludowej „Silesia” i muzyka góralska Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont”|Ulica Powstańców Śląskich vis-à-vis ul. Gładkie

 

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

 • 02.05-08.08.2021 Wystawa plenerowa pn. „Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!” - ul. Krupówki przy oczku wodnym

 • Wznowienie opieki nad grobami Powstańców Śląskich w Zakopanem

 • Wydanie publikacji popularnonaukowej pn. „Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala. Z Zakopanego na Górny Śląsk - Pamięci Powstańców Śląskich 2. Baterii Artylerii”.

 • 18-25.06.2021 r. Wystawa: Fotoplastykon pt. „Setna Rocznica III Powstania Śląskiego – PANORAMA POWSTAŃ ŚLĄSKICH” - Plac Niepodległości. Organizator: Województwo Opolskie | Zdjęcia: ZbioryMuzeum Śląska Opolskiego oraz ze zbiorów Macieja Mikulskiego | Scenariusz:dr Katarzyna Szawan | Projekt: Marek i Maciej Mikulski | Plac Niepodległości

 • 30.05-30.06.2021r. „Powstania Śląskie”- wystawy z Muzeum Historii Katowic - Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem

 

 

/KSzR/

Program

Wizualizacja patriotyczna

 

W niedzielę (13.06 br.) na fasadzie budynku Urzędu Miasta Zakopane od 21.00 do 23.00 odbyła się "Wizualizacja Patriotyczna - III Powstanie Śląskie" realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping) przygotowana była w ramach kampanii „Śląsk wspólna sprawa" przez Biuro Programu „Niepodległa".

 

Relację z wydarzenia można obejrzeć pod linkiem:

 

https://www.facebook.com/ZakopaneOfficial/videos/318536743256344

 

Więcej szczegółów o mappingu w linku poniżej:

 

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/mapping-w-100-rocznice-wybuchu-iii-powstania-slaskiego/?fbclid=IwAR1th6ddVOXB3pp_44lFk9tjbrjPmd5VA7MRLlZkw6qYer8dx3aUDgRIMkg

 

Wizualizacja patriotyczna

Inscenizacja teatralna

 

W niedzielę (13.06 br.) o godzinie 10.00 na Placu Niepodległości odbyła się inscenizacja teatralna na podstawie wspomnień Władysława Cieleckiego - „Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2 Baterii Artylerii”.

 

Spektakl przybliżył historię zaangażowania grupy 40 ochotników z Zakopanego w odzyskanie Górnego Śląska i włączenie ziem w granice Rzeczpospolitej, którzy dnia 3 maja 1921 roku pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego uformowali 2. Baterię I Dywizjonu Artylerii.

 

Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Krzysztof Najbor.

 

W inscenizacji udział wzięli Aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, Mieszkańcy Zakopanego, Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera i Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

 

 

Inscenizacja teatralna

Uroczystości na Górze Św. Anny - 22.05.2021 r.

 

22 maja, na Górze Świętej Anny odbyły się obchody 100. Rocznicy III Powstania Śląskiego. Dzień, w którym sto lat temu rozegrała się największa bitwa III Powstania Śląskiego zgromadził uczestników od Tatr do Bałtyku.

 

W uroczystościach, organizowanych przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę, Starostę Powiatu Strzeleckiego Józefa Swaczynę i Burmistrza Leśnicy Łukasza Jastrzembskiego, udział wzięli także przedstawiciele Miasta Zakopane, Powiatu Tatrzańskiego oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. W skład delegacji weszli: Grzegorz Cisło- Sekretarz Miasta Zakopane, Władysław Filar – Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, dr Stanisław Marduła – Prezes TG Sokół Gniazdo w Zakopanem, Tadeusz Szostak – Naczelnik TG Sokół, Adam Zaleski- Wiceprezes TG Sokół oraz przedstawiciele Towarzystwa: dr Alicja Marduła oraz Bożena Szostak, przedstawiciele Urzędu Miasta Zakopane i Starostwa Powiatowego: Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury, Marek Kurek, Andrzej Staszak, Wojciech Majerczyk.

 

Uroczystości rozpoczęły się w Leśnicy, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Następnie Uczestnicy uroczystości, dzięki uprzejmości członków i sympatyków Szwadronu Skorpion udali się zabytkowymi pojazdami typu: m-ki Willys MB, Ford GPW, Dodge WC z okresu II wojny światowej, pod Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Podczas wydarzenia przypomniano historię bitwy oraz III Powstania Śląskiego. Na wniosek Kapituły utworzonej przy Związku Solidarności Kombatantów i Osób Represjonowanych w Gdyni odznaczono Miasto Zakopane, Towarzystwo Gim nastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem oraz Piotra Bąka – Starostę Powiatu Tatrzańskiego – Członka Komitetu Honorowego obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego - medalem pamiątkowym „100-lecia III Powstania Śląskiego”. Zgromadzeni uczcili poległych Żołnierzy Apelem Pamięci zakończonym salwą honorową oraz składając kwiaty pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. Obchody uświetnił koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz Muzyki góralskiej Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” z Olczy. Uroczystość zakończyła się przekazaniem przez Marszałka Województwa Opolskiego, Pana Andrzeja Bułę, śląskiej ziemi dla delegacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Przy tej okazji Sekretarz Miasta Grzegorz Cisło przypomniał historię udziału Zakopiańczyków w walce o polskość Górnego Śląska. Ziemia przekazana w artyleryjskiej łusce, zostanie umieszczona w pomniku poświęconym ochotnikom z Zakopanego i Podhala, którzy w maju 1921 roku wyruszyli pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego do walki o polskość Górnego Śląska, służąc w szeregach 2. Baterii Artylerii wojsk III Powstania Śląskiego. Pomnik zostanie odsłonięty w ramach uroczystości „Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego”, które odbędą się w dniach 18-20 czerwca 2021r.

 

Szczegóły na stronie:  

 

http://www.zakopane.pl/zawartosc/artykuly/kultura/zakopane-w-100-lecie-iii-powstania-slaskiego

 

https://www.opolskie.pl/2021/05/dziedzictwo-historyczne-moze-byc-zrodlem-naszej-sily/

 

https://www.facebook.com/opolskie/

 

WKL - JS, fot. MK, AS

Uroczystości na Górze Św. Anny- 22.05.2021 r.