ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

tel: +18 206 41 56  /

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane

17. Moc Gór Festiwal

28 maja 2021

17 odsłona Moc Gór Festiwalu (wcześniej Spotkania z Filmem Górskim) zrewolucjonizowała nieco kalendarz imprez górskich na południu Polski. W tym roku czekają nas cztery emocjonujące dni górskiej przygody. Nie będzie to jednak (jak dotychczas) końcówka wakacji …a ich początek. Festiwal odbędzie się bowiem w tym roku w dniach od 24 do 27 czerwca w Zakopanem i Kościelisku. Co więcej, wyjątkowość 17 edycji festiwalu wynika z faktu, że to pierwsze duże wydarzenie górskie w Polsce po historycznej zimie, w której człowiek wreszcie stanął zimą na wierzchołku K2.

 

Tradycyjnie już uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na projekcje filmowe, spotkania z ludźmi gór, warsztaty, atrakcje sportowe i wiele innych niespodzianek, które przygotowali organizatorzy. Wśród działań o charakterze outdoorowym, planowane są m.in. warsztaty z poruszania się w terenie eksponowanym, w tym na ferratach, wspinanie skałkowe, wspinanie na Mnicha, pływanie na deskach SUP, nocleg w portaledgach, warsztaty z zakresu jazdy na rowerach szosowych i MTB, warsztaty biegowe, warsztaty fasthikingu i zupełna nowość - edycja Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA - Tatra Race Run.

 

Tatra Race Run 2021 to nowe zawody w tatrzańskim kalendarzu biegowym – wyjątkowe – bo łączące historię z teraźniejszością. Organizatorzy zainspirowani piękną ideą historycznego wydarzenia – Chodu Tatrzańskiego – zaproszą biegaczy z Polski i ze świata do rywalizacji na wysokogórskiej trasie w ramach Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA.

 

Tatra Race Run to pierwsze tej rangi zawody w Tatrach nawiązujące do pionierskiej imprezy biegowej, która odbyła się 15 sierpnia 1925 roku, czyli bez mała blisko 100 lat temu, z inicjatywy TG Sokół Gniazdo Zakopane. Chód Tatrzański był pierwszym w historii Rzeczypospolitej biegiem górskim, rozegranym na dystansie 25 km z ponad tysiąc metrowym przewyższeniem. Miło nam poinformować, że Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem jest patronem historycznym wydarzenia.

 

Bieg odbędzie się 27 czerwca. Zawodnicy będą musieli pokonać trasę o długości 24 kilometrów i przewyższeniu 1700 metrów. Jej przebieg, wzorowany po części na historycznej trasie Chodu Tatrzańskiego, będzie prowadzić tatrzańskimi ścieżkami i graniami z Zakopanego do Kościeliska. Zawodnicy wystartują z Kuźnic, aby potem pobiec na Przełęcz Kondracką i przez Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i polany Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Dolinę Starorobociańską i Chochołowską na metę na Siwej Polanie.

 

Moc Gór Festiwal to oczywiście wielkie święto filmu górskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają do obejrzenia aż 30 wyjątkowych produkcji, które z pewnością na długo zapadną w pamięci widzów. Uczestników wydarzenia czekają projekcje z całego świata (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, USA, Hong Kong, Nepal, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Iran). 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo. Nie zabraknie produkcji z wątkami ekologicznymi prezentowanych we współpracy z Green Film Festival z Krakowa.

 

Program festiwalu obejmować będzie znacznie więcej wątków ekologicznych. Poza współpracą z Green Film Festival, w międzynarodowym konkursie filmowym zaprezentowanych zostanie kilka ekologicznych produkcji. Organizatorzy skupia się na działaniach outdoorowych i wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zabiorą widzów na plogging - czyli bieganie i sprzątanie szlaków, tym razem tatrzańskich. Ponadto we współpracy z TPN zaprezentowana w praktyce zostanie idea Leave no Trace - czyli korzystanie z dobrodziejstw przyrody bez pozostawiania śladów obecności człowieka.

Pod Tatrami zapowiada się zatem kolejne wyjątkowe święto górskiej społeczności. Festiwalowe dni z pewnością tradycyjnie dostarczą uczestnikom wielu pozytywnych emocji, a także wielu wzruszeń i skłonią do refleksji nad bytem człowieka w obliczu mocy gór.

 

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia już wkrótce.

 

Źródło: Organizatorzy


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail:  kinosokol.zakopane@interia.pl

Biuletyn:

Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”

Gniazdo w Zakopanem

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ”  Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP:  736-10-46-197

REGON:  490187757

KRS:  0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao SA 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com

biuro@sokol.zakopane.pl