ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

tel: +18 206 41 56  /

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane

Filharmonicy Berlińscy w Kinie „Sokół”

30 kwietnia 2015

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem serdecznie zaprasza na bezpośrednią transmisję koncertu Filharmoników Berlińskich, która odbędzie się 10 maja 2015r. o godz. 19.00 w Kinie „Sokół”, Zakopane, ul. Orkana 2.

 

Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w Zakopanem i na Podhalu. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” przy wsparciu Urzędu Miasta Zakopane chce w ten sposób zaprezentować nowe możliwości kina, które oprócz stałej organizacji seansów filmowych zamierza także kilka razy w roku organizować transmisje live koncertów, przedstawień operowych, baletowych itp. z najlepszych scen świata. Mają one umożliwić mieszkańcom, a zwłaszcza młodzieży, kontakt z wybitnymi działami muzycznymi w najlepszym mistrzowskim wykonaniu.

 

Będzie to zupełna nowość w Zakopanem i naszym regionie. Takie transmisje w swojej ofercie mają jedynie kina w większych miastach, najbliżej w Krakowie i Katowicach, co dla mieszkańców Zakopanego wiąże się z koniecznością dojazdu. Kino „Sokół” już teraz pełni w Zakopanem funkcję kulturalnego centrum i skupia wiele cennych inicjatyw, ważnych wydarzeń i koncertów. Funkcja ta będzie w najbliższym czasie rozwijana i wzbogacana w związku z planowaną modernizacją obiektu oraz rozpoczęciem wspólnie z Miastem i Biurem Promocji inwestycji przebudowy dawnej strażnicy i utworzenia Centrum Edukacyjno-Sportowo-Kulturalnego. Już dziś chcemy więc pokazać mieszkańcom i turystom, że jesteśmy w stanie odpowiedzieć na ich różne potrzeby kulturalne i rekreacyjne, a ofertę będziemy jeszcze rozwijaćwyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia.

 

Transmitowany na żywo w dniu 10 maja koncert Filharmoników Berlińskich składać się będzie z popularnych dzieł kompozytorów urodzonych na przełomie XIX i XX wieku. Ich twórczość w dużej mierze ukształtował XX-wieczny repertuar symfoniczny, a także teatr muzyczny minionego stulecia.

 

Koncert poprowadzi gościnnie Mariss Jansons, dyrygent pochodzący z muzycznej rodziny (jego ojciec także był dyrygentem). Artysta studiował w Leningradzie, tam zadebiutował jako kapelmistrz. Od 1973 roku koncertuje z najważniejszymi orkiestrami świata. W II Koncercie skrzypcowym Szostakowicza jako solista wystąpi niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann. Uważany kiedyś za cudowne dziecko (rozpoczął naukę gry w wieku 5 lat, pierwszy koncert z orkiestrą zagrał mając 10 lat), dziś 50-letni artysta należy do ścisłej światowej czołówki. Oprócz licznych kin w Niemczech, koncert będą transmitować kina w Austrii i Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Hiszpanii, Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii.

 

Transmisja do kin rozpocznie się o 19.30, a oprócz samego koncertu jak zwykle zawierać będzie wstępy informacyjne o wykonywanych dziełach i artystach oraz rzut oka za kulisy pracy Filharmoników Berlińskich.

 

Przed koncertem o godz. 19.00 odbędzie się krótka prezentacja możliwości transmisji live różnych wydarzeń w kinie „Sokół”.

 

 

Szkoły, instytucje i zakłady pracy mogą rezerwować bezpłatne wejściówki na transmisję koncertu pod adresem zakopane.sokol@gmail.com.

 

PROGRAM:

 

Filharmonicy Berlińscy:

  • Mariss Jansons – dyrygent, 
  • Frank Peter Zimmermann – skrzypce,
  • Béla Bartók Muzyka na smyczki, perkusję i celestę

 

Część I – Andante tranquillo,

Część II – Allegro,

Część III – Adagio,

Część IV – Allegro molto.

Czas trwania: ok. 25 minut

 

Dmitrij Szostakowicz: II Koncert skrzypcowy cis-moll

Część I – Moderato,

Część II – Adagio,

Finał - Allegro.

Czas trwania: ok. 30 minut

 

Maurice Ravel II suita z baletu „Dafnis i Chloe”

Części: Świt (Lever du jour) – Pantomima – Taniec ogólny (Danse générale).

Czas trwania: ok. 20 minut

 

Medialnie wydarzenie wspiera: , i .


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail:  kinosokol.zakopane@interia.pl

Biuletyn:

Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”

Gniazdo w Zakopanem

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ”  Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP:  736-10-46-197

REGON:  490187757

KRS:  0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao SA 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com

biuro@sokol.zakopane.pl