ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

tel: +18 206 41 56  /

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane

"Filmowisko" już wkrótce w zakopiańskim Kinie Miejsce!

10 lipca 2023

 

14 i 15 lipca 2023 r., w godz. 16.15 - 19.45 w zakopiańskim Kinie Miejsce (budynek kina Sokół) w ramach Festiwalu „FIlmowisko”  odbędzie się pięć pokazów filmów z gatunku współczesnego dokumentu. Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Festiwalowi towarzyszy wystawa „Nie tacy inni”.

Organizatorem Filmowiska jest Instytut IDMN a lokalnym współorganizatorem i gospodarzem - zakopiańskie kino Sokół.

 

Filmowisko zaprasza na spotkania z wydarzeniami i bohaterami wpływającymi na losy wspólnot i takich, którzy wybrali zupełnie przekorne światu, samotne, ale jednocześnie pasjonujące i odważne własne drogi życiowe. Pomimo tego iż każdy film to zupełnie inne miejsce na mapie świata, inny czas, inna historia, inna narracja - wszystkie gwarantują emocje, kontrowersje, wzruszenie, rozbawienie. Festiwal jest swoistym wehikułem czasu i tematu. Proponuje odbiorcy podróż do świata absurdu i faktu, odsłaniającą kulisy współczesnych i historycznych wydarzeń oraz intryg, pokazującą zjawiska ujęte zarówno w kontekście masowym, jaki i  indywidualnym.

Filmy, pokazy, spotkania z twórcami, możliwość uzyskania odpowiedzi na rodzące się w trakcje projekcji pytania, to wszystko sprawia, że odbiorca otrzymuje propozycję wydarzenia, które w sposób przystępny i atrakcyjny nie tylko edukuje, ale  przede wszystkim konfrontuje nasze opinie z faktami i opiniami innych.

 

Co zobaczymy, czyli program zakopiański:

14 lipca

16.30 - my.toPolska - rock opera

18.20 - Matusia - przed filmem  o 17.50 - spotkanie z twórcami

 

15 lipca

16.15 -  Romer - Misja niemożliwa

17.15 - Wolniewicz. Zdanie własne - po filmie spotkanie z twórcami

18.30 - Naszość

 

my.toPolska - rock & rap opera to muzyczna, satyrycznoorwellowska wizja śmieszno-ponurej rzeczywistości, w której króluje hasło „Unia to Związek, a Związek to Unia”. Bliżej niezidentyfikowana Unia, którą tylko złośliwi lub mocno zindoktrynowani mogą pomylić z jakąś prawdziwą unią, wydaje się mieć swój własny, autorski pomysł na nową Polskę. Czy dobry? Czy odnajdziemy w nim jakąś receptę na nasze spolaryzowane relacje? Sprawdź.

 

Matusia - gdy człowiek ryzykuje własnym życiem, by ocalić drugiego człowieka i gdy ta odwaga i determinacja to oręż grupy kobiet  - musi pojawić się potrzeba poznania tej kobiety, która była śnieżną kulą lawiny ofiarnego, ale i zwycięskiego dobra. Prawdopodobnie spodziewamy się w tym miejscu walecznej, młodej rewolucjonistki. Spotkanie z matką  Matyldą Getter, która  wraz z siostrami ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliła około 750 Żydów - w większości dzieci - jest zaproszeniem do świata gdzie słowo „męstwo” trzeba równoważyć ze słowem „żeństwo” - jako to, które alternatywnie określa największą odwagę. Atrakcyjna forma dokumentu zawierająca elementy fabularne zapewne również zainteresuje i zafascynuje widza. Dokument wzbogacony licznymi, niepublikowanymi dotąd archiwaliami oraz relacjami świadków. Poznaj je.

 

Tadeusz Romer. Tragiczny świadek historii -  bohater, to polski dyplomata, który zasłużył sobie na tytuł "Sprawiedliwy wśród narodów świata", ale nie dostanie tego tytułu, gdyż pomagając tysiącom Żydów, nie ryzykował życiem, tylko wykorzystywał swoją pozycję dyplomaty. Takie są kryteria przyznawania tego tytułu. Będąc podczas wojny Ambasadorem RP w Tokio we współpracy z Ambasadorem Japonii w Kownie Chiune Sugiharą (jedyny japoński "Sprawiedliwy") uratowali tysiące Żydów. Atutem filmu - poza tematem - jest fascynująca wycieczka w kulisy polityki, wojny, dyplomacji w świecie innej kultury, innej obyczajowości, innych wartości, innego stanowiska wobec niemieckiej agresji. Dowiedz się więcej.

 

Wolniewicz. Zdanie własne -  jak doszło do tego, że polski czołowy logik, który przez lata był członkiem PZPR, pod koniec życia stał się gwiazdą mediów prawicowych? Kim był człowiek, który mimo swojego agnostycyzmu był twarzą Radia Maryja, a potem został z tego radia usunięty? Co wpłynęło na powstanie ostrej krytyki współczesności Zachodu, jakie zaprezentował? Skonfrontuj się.

 

Naszość - kiedy poziom absurdu przekracza poziom strachu   - to właśnie śmiech może stać tym skutecznym narzędziem pokazującym, że „król jest nagi”. Grupa odszczepieńców tworzących w Poznaniu Akcję Alternatywną Naszość, wymyśla happeningi ośmieszające komunistów, którzy po przełomie w 1989 roku pozostali u władzy oraz pokazujące m.in. zbrodniczą działalność Putina. Ich potyczki z systemem sądowniczym, policją i mediami stają się opowieścią o niewidocznej liście swoistych tabu lat dziewięćdziesiątych i początku dwutysięcznych. Pokazują też uniwersalną, niebezpieczną i antytotalitarną moc śmiechu i ludzkiej kreatywności. Wyśmiej absurd.

 

Wystawa „Nie tacy inni - dzieciństwo i młodość 100 lat temu” -  odsłania dziecięcy świat dziadków naszych dziadków.  Czy tamte zabawy i realia będą dla współczesnych dzieci zadziwiającą lekcją historii, czy może impulsem pobudzającym fantazję i kreatywność? Czy każde dzieciństwo, niezależnie od czasu i okoliczności niesie ten sam przekaz? Wystawa, w której każdy odnajdzie siebie. Każdy, kto był albo jest dzieckiem. Daj się wzruszyć! :)

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail:  kinosokol.zakopane@interia.pl

Biuletyn:

Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”

Gniazdo w Zakopanem

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ”  Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP:  736-10-46-197

REGON:  490187757

KRS:  0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao SA 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com

biuro@sokol.zakopane.pl