W ramach obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada w Kinie Miejsce odbyło się spotkanie poświęcone tradycjom podhalańskim w Wojsku Polskim, które rozpoczął Sekretarz Miasta Zakopane Grzegorz Cisło, a poprowadził Szef Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie ppłk Marcin Dusza.
 

Była to okazja by zapoznać się z ciekawą historią Strzelców Podhalańskich, kultywowaną przez nich tradycją, charakterystycznymi elementami umundurowania, a także współczesną działalnością. Duży fragment opowieści ppłk Marcin Dusza poświęcił także dwóm pochowanym na zakopiańskim cmentarzu dowódcom – twórcy wojsk górskich gen. Andrzejowi Galicy i patronowi 21 Brygady gen. Mieczysławowi Borucie-Spiechowiczowi. Prezentowane były także unikalne archiwalne fotografie i filmy.

 

Ponieważ Strzelcy Podhalańscy podtrzymują więzi z Podhalem i często goszczą w Zakopanem, wśród publiczności było wiele zaprzyjaźnionych z 21 Brygadą osób, a także pasjonatów historii i wojskowych tradycji. W spotkaniu udział wziął także Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem na czele z Prezesem Stanisławem Mardułą.

 

 

Tego dnia nasza delegacja brała również udział w głównych obchodach Święta Niepodległości w Zakopanem, gdzie przedstawiciele władz miasta, zakopiańskich instytucji i organizacji oraz mieszkańcy spotkali się przy Kwaterze Legionistów na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej, gdzie oddali hołd tym, którzy zginęli w walce o wolną Polskę.

W południe uczestnicy uroczystości przenieśli się do Narodowego Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Druga część uroczystości rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego - tym samym  Zakopane po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską akcję "Niepodległa do Hymnu".

Uroczystą Mszę za Ojczyznę odprawił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński. Eucharystię koncelebrowali kapłani wszystkich zakopiańskich parafii. 

Następnie poczty sztandarowe oraz uczestnicy przenieśli się pod replikę Krzyża na Giewoncie, gdzie w miejscu Pamięci Narodowej wmurowana została urna z ziemią z Oświęcimia. 

 

 

Nasi członkowie brali również udział w porannym, szóstym już Zakopiańskim Biegu Niepodległości

Zimna, ale w miarę pogodna aura towarzyszyła uczestnikom VI Zakopiańskiego Biegu Niepodległości. W tym roku już po raz szósty zawodnicy mogli rywalizować w biegu głównym na dystansie 10 km, w biegu towarzyszącym na dystansie 5 km oraz w marszu nordic walking na tym samym dystansie.

Zawody rozpoczęły się VI Integracyjnym Biegiem Niepodległości dla osób z niepełnosprawnością, które trasę 400 metrów pokonywały samodzielnie bądź z pomocą asystenta. Na starcie uczestnicy biegu odśpiewali Hymn Polski, a na mecie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i słodki poczęstunek.

W biegu głównym na starcie stanęło prawie 600 uczestników. Po utworzeniu przez nich biało-czerwonej flagi i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego biegacze i zawodnicy nordic walking wyruszyli na trasę biegu poprowadzoną głównymi ulicami miasta. Długi weekend spowodował, że do Zakopanego przyjechało bardzo wielu turystów, którzy ochoczo dopingowali zawodników z których najmłodszy miał 3 (!) lata, a najstarszy 85. Po biegu każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal, pysznego słodkiego rogala oraz piękny widok na ośnieżone Tatry.

Podczas dekoracji, która tradycyjnie odbyła się w gościnnych progach Naszego Kina „Sokół” zawodnicy otrzymali statuetki i nagrody oraz mogli obejrzeć na ekranie swoje przedpołudniowe zmagania. 

 

Źródło: Urząd Miasta Zakopane

ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

tel: +18 206 41 56  /

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane

O podhalańskich tradycjach wojskowych 

12 listopada 2019


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail:  kinosokol.zakopane@interia.pl

Biuletyn:

Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”

Gniazdo w Zakopanem

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ”  Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP:  736-10-46-197

REGON:  490187757

KRS:  0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao SA 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com

biuro@sokol.zakopane.pl