Sierpień, wrzesień i październik 2021 r. były dla zakopiańczyków miesiącami, w których Kino Miejsce stało się przestrzenią dla wyjątkowych kulturalnych doznań. Spotkania z cyklu „Podróż w Miejscu”, tym razem z podtytułem “Podróże po Kulturze”, odbyły się w cztery poniedziałkowe popołudnia - 30 sierpnia, 6 września, 27 września i 11 października.

 

Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” działając zgodnie ze swoim statutem i misją organizacji dzięki tym wydarzeniom mogło ukazywać oraz promować podróżnicze i kulturoznawcze pasje mieszkańców Zakopanego i osób z nim związanych, przekonując do aktywnego i ciekawego stylu życia, który łączy podróżowanie z poznawaniem dziedzictwa kulturowego różnych zakątków Polski i świata.

 

W tym roku mogliśmy usłyszeć ciekawe prelekcje m.in na temat historii skateboardingu i związanej z nią subkultury czy też plenerów rzeźbiarskich odbywających się w różnych regionach świata. Dzięki naszym gościom zwiedzaliśmy także zdalnie ciekawe zakątki Polski - przenieśliśmy się na pobliski Spisz oraz w okolice Góry Świętej Anny. W trakcie spotkań nie zabrakło także artystycznej oprawy. Przybyła publiczność mogła podziwiać tradycyjne układy taneczne górali spiskich oraz wysłuchać na żywo regionalnej muzyki.

 

Cykl spotkań 30 sierpnia rozpoczęła prelekcja, którą wygłosili Rzankos & Poziom, wprowadzając przybyłą publiczność w początki kultury deskorolkowej w Polsce i na świecie. Pokazali również jak ich pasja rozwijała się w naszym mieście. Zainteresowanych tym tematem nie brakowało.

6 września odbyło się kolejne spotkanie prowadzone przez mgr Elżbietę Łukuś - nauczycielkę, regionalistkę, działaczkę społeczną i autorkę licznych publikacji naukowych. Spotkanie pt. „Dziedzictwo Kulturowe Spisza” oprócz interesującego wykładu dało widzom szansę na bezpośrednie doświadczenie kultury tego regionu, dzięki grupie teatralnej Niedziyckie Zazraki i Zespołowi Folklorystycznemu Dolina z Krempach. Przybyli goście mogli degustować tradycyjne spiskie potrawy oraz wziąć udział w losowaniu nagrody, jaką było zaproszenie na nocleg w Zamku Niedzickim.

 

Kontynuując podróże po kulturze 27 września trafiliśmy w urokliwe zakątki województwa opolskiego. Helga Maria Bieniusa oraz Ewa Maria Piłat niezwykle barwnie opowiadały przybyłym gościom o fenomenie Góry Świętej Anny. Prelekcja przeniosła widzów także w czasy, kiedy Górą Świętej Anny zarządzał Ród von Gaschinów. Stowarzyszenie Kraina św. Anny, którego członkiniami były prelegentki tego spotkania, przygotowało specjalne materiały przybliżające historię regionu.

Na zakończenie tego cyklu spotkań 11 października naszym gościem była zakopiańska rzeźbiarka Lidia Rosińska. Artystka opowiedziała, w jak niezwykły sposób potrafi łączyć podróżowanie ze swoją rzeźbiarską pasją, uczestnicząc w plenerach rzeźbiarskich na całym świecie. Przygotowany pokaz slajdów ubarwił ciekawą opowieść. Lidia Rosińska to absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1994 roku obroniła dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Adama Myjaka. Obecnie pełniąc funkcję zastępcy dyrektora Zakopiańskiego Centrum Kultury i kieruje pracami Miejskiej Galerii Sztuki.

 

W Zakopanem w związku z realizacją projektu powstała nowa przestrzeń, gdzie poprzez prezentację ludzi i ich pasji możliwa jest edukacja międzypokoleniowa prowadząca do aktywnego stylu życia. Stała forma spotkań pomaga też w integracji środowiska stając się pewnego rodzaju platformą do rozmowy, dyskusji i spotkania drugiego człowieka o podobnych pasjach i zainteresowanych. Dzięki realizacji projektu udało się także nawiązać kontakty z środowiskami i stowarzyszeniami z innych regionów Polski, które aktywnie promują ich walory – z okolic Góry Św. Anny oraz ze Spisza. Wspólnie chcieliśmy pokazać, jak piękne, wartościowe, ciekawe i inspirujące mogą być podróże po naszej Ojczyźnie, warto bowiem doceniać także mniej znane jej zakątki, a także poznawać ich historię oraz tradycję. W tematykę podróżniczych pasji wpisały się tak odmienne zagadnienia jak kultura deskorolkowa czy też plenery rzeźbiarskie w różnych regionach świata. W ten sposób udało się organizatorom pokazać szeroką paletę zainteresowań zaproszonych gości, związanych jednak z motywem przewodnim cyklu, czyli z kulturą i podróżami.

Spotkania były również formą docenienia aktywnych mieszkańców Zakopanego, którzy mają swoje pasje i chcą się dzielić z innymi, a do tej pory nie mieli możliwości lub okazji zaprezentowania ich na forum publicznym.

 

TG Sokół w 2020 r. przeprowadziło pierwszy pilotażowy cykl spotkań „Podróż w Miejscu” o podobnej tematyce (z wyeksponowaniem tematyki sportowej i turystycznej), a w 2021 r. kontynuowało przedsięwzięcie skupiając się na wątkach kulturoznawczych, budując tym samym jego „markę”.

Dziękujemy wszystkim, którzy wraz z nami współtworzyli nasz cykl spotkań, wspierając go finansowo, organizacyjne i promocyjnie, a także wszystkim biorącym udział w spotkaniach. Cieszymy się, że w trudnym czasie pandemii udało nam się z Państwem spotkać i owocnie spędzić czas, który zaowocuje być może wkrótce ciekawymi podróżniczymi planami. Zapraszamy na kolejne wydarzenia w 2022 r. Szykujemy już nowe pomysły!

 

ORGANIZATORZY:
Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem, Kino Miejsce, Zakopiańskie Centrum Kultury

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane

Partner cyklu spotkań:
Polskie Koleje Linowe


 

 

ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

tel: +18 206 41 56  /

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane

Podróż w Miejscu - Podróże po kulturze

03 grudnia 2021


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail:  kinosokol.zakopane@interia.pl

Biuletyn:

Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”

Gniazdo w Zakopanem

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ”  Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP:  736-10-46-197

REGON:  490187757

KRS:  0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao SA 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com

biuro@sokol.zakopane.pl