ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane
tel: +18 206 41 56 /
W zdrowym ciele, zdrowy duch!
tel: +18 206 41 56 /
ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane
W 2011 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił kwiecień miesiącem pamięci ofiar Obozu KL Ravensbrück. W kwietniu 2012 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Prawy Brzeg pierwszy raz odbył się koncert Siła Miłości. Stowarzyszenie Gimnastyczne „Sokół” w Zakopanem dołączyło do ogólnopolskiego przedsięwzięcia w 2015 roku. Od tego czasu, co rok Sokolnicy z Zakopanego zapraszają do kina „Sokół” artystów z Krakowa, tworzą miejsce spotkań pokoleń by wspólnie przeżywać miesiąc pamięci ofiar II wojny światowej. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
„Siła Miłości” to koncert ku pamięci ponad 40 tysięcy kobiet, które straciły życie w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Jest to niepowtarzalna aranżacja muzyczna do wierszy więźniarek - Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Wandy Półtawskiej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz -nauczycielki, harcerki z Zakopanego, aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Grażyna Chrostowska została rozstrzelana wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego dn. 18 kwietnia 1942 r.
„Siła Miłości”, projekt absolutnie wyjątkowy, mający na celu kształtowanie pamięci zbiorowej i tożsamości historycznej lokalnej społeczności, został przygotowany z największą dbałością, na jaką stać wybitnych artystów krakowskich ze Stowarzyszenia Prawy Brzeg i Piwnicy św. Norberta. Ponad 20 osób występuje na scenie, niosąc wielkie wartości- „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Scenariusz stworzył Andrzej Róg, odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" reżyser, aktor związany m.in. z Teatrem Stu i Teatrem Telewizji.
Za kierownictwo muzyczne odpowiedzialny jest kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista – Stefan Błaszczyński. Śpiewają i recytują: Desisława Christozowa-Gurgul, Małgorzata Drzał, Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Monika Kępka, Kamila Klimczak, Maria Lamers, Ewa Landowska, Joanna Pocica, Ewa Romaniak, Beata Rybotycka. Akompaniuje zespół Piwnica Św. Norberta. Całość wzbogacona jest efektami świetlnymi i multimedialnymi, przez Adę Bystrzycką i Tomasza Kucharskiego. Skorzystano m.in. ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
W latach ubiegłych, również w innych miastach, honorowymi gośćmi koncertu „Siła Miłości” były ocalałe więźniarki obozu Ravensbruck prof. Wanda Półtawska oraz Kamilla Kama Janowicz-Syczowa.
Honorowa obywatelka miasta Zakopane prof. Wanda Półtawska należała do grupy więźniarek „królików”, na których w obozie Ravensbrück przeprowadzano eksperymenty medyczne, przez niemieckich lekarzy. Polska grupa liczyła 74 więźniarki, z których po operacji zmarło pięć, sześć następnych zostało rozstrzelanych. Do dzisiaj żyje zaledwie kilka z nich. Profesor Wanda Półtawska, psychiatra i doktor nauk medycznych napisała wspomnienia poobozowe, książka nosi tytuł „I boję się snów”.
Kamilla Kama Janowicz-Syczowa harcerka i sanitariuszka, współtworzyła tajne harcerstwo w Ravensbrück. Po wojnie poznała w Zakopanem swojego przyszłego męża, Antoniego Sycza. Pracowała jako ławnik i kurator społeczny, niemal dwadzieścia lat działalności poświęciła Fundacji Sue Ryder. Związana była z harcerstwem do końca życia. Zmarła 28 lutego 2019 roku.
Siła Miłości 2019
Już po raz trzeci zakopiańskie kino Sokół gościło artystów krakowskich scen podczas koncertu „Siła Miłości”. Gościem specjalnym wydarzenia była honorowa Obywatelka Miasta Zakopane prof. Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II.
Koncert „Siła Miłości” to poetycko-muzyczny wieczór w reżyserii aktora Andrzeja Roga - wybitnego artysty Krakowskiego Teatru STU, poświęcony pamięci ponad 40 tysiącom Polek, które zginęły w KL Ravensbrück, szczególnie mieszkankom Zakopanego.
Na scenie zakopiańskiego sokoła wystąpiło ponad 20 artystów, wśród nich: Desisława Christozowa-Gurgul, Kamila Klimczak, Monika Kępka, Maria Lamers, Ewa Landowska i Ewa Romaniak. Solistom akompaniował zespół "Piwnicy św. Norberta".
Podczas koncertu usłyszeć można było pieśni do wierszy Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego dn. 18 kwietnia 1942 r., a także poezję Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz nauczycielki, harcerki z Zakopanego aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
Multimedialna oprawa koncertu została przygotowana z merytoryczną pomocą Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie. Udostępnione portrety i grafiki Więźniarek przybliżały twarze bohaterek.
Projekt został zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.
Siła Miłości 2016
Artyści znani z Piwnicy pod Baranami i innych krakowskich scen wystąpili w koncercie "Siła Miłości", który był poświęcony ofiarom obozu w Ravensbrück. Koncert odbył się 4 maja w Zakopanem wzięła w nim udział dr Wanda Półtawska.
– Dziękuję Bogu, że tu mogę być. To piękne doświadczenie pokoleń. Razem pamiętamy o naszej kochanej Polsce – mówiła bardzo wzruszona dr Półtawska. Wanda Półtawska była więźniarką KL Ravensbrück, przyjaciółką Jana Pawła II, jest autorką wielu książek i publikacji. Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek "Królików" została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy w ramach prowadzonych przez nich zbrodniczych eksperymentów.Podczas "Siły Miłości" – Koncertu Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück na scenie wystąpiło ponad 20 wybitnych artystów scen krakowskich, m.in. członków Piwnicy Świętego Norberta i grupy Loch Camelot. Wśród solistów była m.in.: finalistka "Drogi do Gwiazd" Desisława Gurgul-Christozowa, Kamila Klimczak aktorka Teatru Bagatela w Krakowie, artystka legendarnej krakowskiej grupy artystycznej Piwnicy Pod Baranami, z którą koncertowała m.in. w Nowym Jorku, Filadelfii, Chicago, Toronto, a także w Austrii i Niemczech, Beata Malczewska artystka należąca od wielu lat do zespołu Starego Teatru występująca m.in. w Paryżu i Lyonie.Wieczór wspomnień dedykowany był ponad 40 tysiącom Polek, które zginęły w KL Ravensbrück, szczególnie mieszkankom Zakopanego. Podczas koncertu prezentowana była m.in. poezja nauczycielki i harcerki z Zakopanego Teresy Harsdorf-Bromowiczowej aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej, podobnie jak Zofia Marusarz, w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Wśród publiczności zasiedli przedstawiciele samorządu miasta i powiatu oraz zakopiańscy duchowni.Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in. marszałek województwa małopolskiego, starosta tatrzański, burmistrz Zakopanego. Projekt został zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.
Siła Miłości 2015
4 maja w Zakopanem, w sali Kina Sokół odbył się niezwykły koncert poświęcony pamięci tysięcy Polek zamordowanych w KL Ravensbrück. Ta wyjątkowa lekcja historii pełna poezji i muzyki została przygotowana według koncepcji krakowskiego artysty, reżysera i aktora Andrzeja Roga. Wystąpili wybitni krakowscy artyści recytując i śpiewając utwory powstające w rzeczywistości obozowej. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, autorka wielu książek i publikacji.
Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek "Królików" została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy, operowane kobiety nigdy nie miały wrócić do domu. Z polskiej 74-osobowej grupy "Królików" zaraz po operacjach zmarło pięć. Sześć następnych zostało rozstrzelanych. Dziś żyje ich już tylko garstka, a historia o tych wydarzeniach stopniowo zanika wraz z nimi.
Koncertowi towarzyszyła wystawa zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zakopanem, na której zaprezentowano biogramy więźniarek pochodzących z Sądecczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem Marii Liberak i Basi Pietrzyk. Do tych postaci nawiązała w swoim wystąpieniu prof. Wanda Półtawska. Niezwykle ciepło wspominała Matkę Liberakową, która opiekowała się grupą „Królików” nie tylko w obozie, ale po wyzwoleniu gościła je w swoim pensjonacie w Zakopanem. Materiały do wystawy częściowo pozyskano dzięki współpracy biblioteki z Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie.
Wieczór wspomnień był dedykowany ponad 40 tysiącom Polek, które zginęły w KL Ravensbrück, szczególnie mieszkankom Zakopanego. Podczas Koncertu prezentowano, m.in. poezja nauczycielki i harcerki z Zakopanego Teresy Harsdorf-Bromowiczowej aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
Projekt został realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Adres:
ul. Orkana 2
34-500 Zakopane
Napisz do Nas:
Jesteśmy również tutaj:
Kontakt:
tel: +18 206 41 56
e-mail: tg.sokol.zakopane@interia.pl
Koncert ku pamięci ponad 40 tysięcy kobiet, które straciły życie w obozie koncentracyjnym Ravensbrück.
TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit
tel.: +48 500 151 907
e-mail: kinomiejsce@gmail.com
Biuletyn:
Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” Gniazdo w Zakopanem
ul. Orkana 2
34-500 Zakopane
NIP: 736-10-46-197
REGON: 490187757
KRS: 0000043433
Numer konta:
Bank Pekao SA
65 1240 5165 1111 0000 5229 6237
tel.: +48 18 20 641 56
e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com
biuro@sokol.zakopane.pl