Miejsce aktywności, rozwoju, zachowania żywego dziedzictwa kulturowego Sokolstwa Polskiego.

 

Rozpoczęły się prace związane z utworzeniem Narodowego Centrum Sokolstwa. Powstaje ono w mieście sportu i kultury u podnóża skalistych Tatr, nieopodal Centralnego Ośrodka Sportu, w samym centrum zimowej stolicy polski. Aktywność nowej Sokolni prowadzona będzie na ponad 6 000 m2. Ten ogromny obszar poświęcony zostanie rozwojowi działalności społecznej realizowanej przez Centrum. Ambitny projekt utworzenia Narodowego Centrum Sokolstwa skupia się na działaniach inwestycyjnych i szerokiej współpracy między gniazdami Związku Towarzystw Gimnastycznych w Polsce. Przestrzeń bazować będzie na historycznym dziedzictwie kulturowym organizacji. Funkcje obiektu są odpowiedzią na zdefiniowane w badaniach potrzeby i kierunki rozwoju ruchu Sokolskiego w XXI wieku.

 

Nowy obiekt nawiązywać będzie do historycznej działalności przedwojennych Sokolni mających za zadanie animować lokalną społeczność w obszarze kultury i sportu, zlokalizowanych w wielu polskich miastach i wsiach. Historyczne Sokolnie często działały jako jedyne miejsca aktywności mieszkańców w swoich regionach. Inwestycja pozwoli na utworzenie przestrzeni posiadającej infrastrukturę kulturalną i sportowo-rekreacyjną. W dwóch budynkach zlokalizowana zostanie baza noclegowa, przestrzeń deskorolkowa, kulturalna, warsztatowa, strzelnica, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, sala szkoleniowa, pomieszczenia administracyjne i dwie sale kulturalnokinowe na ponad 450 miejsc.

 

Wspólna przestrzeń wesprze rozwój nowych gniazd sokolich, dając zaplecze do rozwoju aktywności sekcji kulturalnych i sportowych Związku Towarzystw Gimnastycznych, którego zawodnicy i zawodniczki odnosili liczne sukcesy reprezentując Polskę na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Centrum czerpać będzie również z przestrzeni miasta Zakopane, uważanego za jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i sportowych naszego kraju. Miasta o wielu walorach przyrodniczych i kulturalnych. Pierwszej miejscowości, która wypowiedziała posłuszeństwo zaborcy w czasach okupacji, miejscowości darzonej szczególną sympatią przez Jana Pawła II – honorowego członka ZTG.

 

Jako pierwszy tego typu projekt w wolnej Polsce, Narodowe Centrum Sokolstwa ukierunkowane będzie na wzrost aktywności, scalenie działalności i zachowanie dziedzictwa kulturowego ponad 60 gniazd sokolich. Dzięki inwestycji powstanie unikatowa przestrzeń do współpracy, treningu oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.

Już na wstępnym etapie realizacji ruch sokoli zyskał wsparcie i przychylność pani prof. Wandy Półtawskiej, Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Pana Piotra Andrzejewskiego oraz organizacji, takich jak Polski Związek Narciarski, Polski Związek Sportów Wrotkarskich, a także środowisk strzeleckich.

 

Podsumowując, inwestycja ta jest kluczowym krokiem do odbudowy i rozwoju obchodzącego w tym roku 155 lat istnienia Sokolstwa Polskiego.

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – Józef Piłsudski

 

Wizualizacje wykonał mgr inż. arch. Krzysztof Martyniak

 

ul. Orkana 2 , 34-500 Zakopane

tel: +18 206 41 56  /

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

tel: +18 206 41 56  /

ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane

Sokół zyska miejsce spotkań i nową bazę szkoleniową

30 stycznia 2022


TG Sokół Gniazdo w Zakopanem jest organizacją non-profit

Kino Miejsce

 

tel.: +48 500 151 907

e-mail: kinomiejsce@gmail.com

Kino Sokół

 

tel.: +48 18 20 140 40

e-mail:  kinosokol.zakopane@interia.pl

Biuletyn:

Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ”

Gniazdo w Zakopanem

Dojazd:

 

Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ”  Gniazdo w Zakopanem

ul. Orkana 2

34-500 Zakopane

 

 

NIP:  736-10-46-197

REGON:  490187757

KRS:  0000043433

 

Numer konta:

Bank Pekao SA 

65 1240 5165 1111 0000 5229 6237

 

TG Sokół

 

tel.: +48 18 20 641 56

e-mail: tg.sokol.zakopane@gmail.com

biuro@sokol.zakopane.pl